LOADING
numbers photo
157 PROJECTS DONE 86 HAPPY CLIENTS 924 WORKING HOURS 13 AWARDS

About us

Our priority is your satisfaction. Because of that we are prepared to always give you only the best service. Pleasant enviroment and profesional staff guarantee your one-hundred procent satisfaction. The long term experiences in the field allow us to give you the most quality service. We also offer a wide range of products, that everyone can pick from. Don’t hesitate and visit our optic. Do you need advice, explain or help with you sight? Then don’t hesitate to contact us. You can visit our shop at two branches. One is in Nusle and the other is on Smíchov.  

Reserve on sight measuring

Services

middle-banner image

SALE

numbers photo
157 PROJECTS DONE 86 HAPPY CLIENTS 924 WORKING HOURS 13 AWARDS

Why to shop at us 

TWO SHOPS WITH A LONG TERM TRADITION 
You can visit our two stores in Prague, both with a long term tradition and a good availabity from anywhere from the main city. 

EXPEIENCED AND WILLING STAFF
On both of our stores there are experienced optics and optiometrists with long term experience will gladly help you. 

FREE MEASURING 
If you buy some glasses or glass the measuring is free! 

On our both stores we accept credit cards and vouchers from Accor Services, Benefit plus, Sodexo and Unišek. 

TESTEMONIALS

Mám odsud svoje brýle (první jsem koupil před šesti lety, druhé před třemi lety a oboje stále drží). Vždy přívětivý a trpělivý personál, když se nedokážete rozhodnout, jaké brýle vybrat. Před pár dny jsem své brýle omylem poškodil a dnes, když jsem je přinesl, paní mi je okamžitě spravila a dokonce zdarma (tak trochu na revanž píši i mou pozitivní (ale pravdivě řečenou) recenzi. Pokud budu potřebovat nové brýle, tak půjdu jedině sem. :)

Kryštof Milzou

Moc prijemna pani majitelka,poradi,venuje se,skvele ceny i sortiment-nakupovala jsem slunecni bryle,maji velky vyber i polarizacnich.

Kristýna Poncová

Byl jsem nadmíru spokojen se službami této optiky, děkuji.

Lukáš Uher

Velice příjemný a ochotný personál, profesionální služby dle přání zákazníka. Vřele doporučuji tuto provozovnu.

Jiří Kočandrle

Odborný přístup, zkušenosti a skvělá spolupráce. Doporučuji

Jiří Polák

Sice už nějaký rok nosím čočky, ale mít doma brýle, zvlášť když fakt nevidíte, je užitečné. Tahle malá optika na první pohled vypadá jako outsider oproti těm velkým s maxi výběrem. Zdání klame. Sice tu nenajdete brýlí stovky druhů, ale jen desítky, ale skoro ručím, že si tu vyberete. Decentní i extravagantní, nenápadné i retro, od každého tu něco mají. Navíc naprosto profesionální optik, odborník, který opravdu kvalitně poradí a doporučí. Mohu s klidným srdcem vřele doporučit.

Yvetta Trechová

Optika, kde se vám dostane odborné péče. Nikdo vám nebude vnucovat nejdražší model brýlí. Prostě profesionální přístup..

Pavel Vot

second-banner image

CONTACT

CONTACT US VIA CONTACT FORM OR TELEPHONE